Będzie jeszcze większy problem z uzyskaniem hipoteki. Jak zareaguje rynek nieruchomości?
Autor: MARIUSZ WIELGOS, 16.03.2022
Przynajmniej raz dziennie odbywam rozmowę z klientami lub osobami związanymi z nieruchomościami na temat zmian jakich możemy spodziewać się na rynku nieruchomości. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na pewno ciężej będzie uzyskać kredyt hipoteczny, ale póki co nie wpływa to znacząco na zainteresowanie nieruchomościami. Nie przewidujemy również spadków cen.
Już od 1 kwietnia w życie wchodzi szereg zaleceń KNF dotyczących procesu badania zdolności kredytowej.
Przewidują one m.in.:
- Konieczność podwyższenia bufora na zmianę oprocentowania kredytów. Szacowanie zdolności klientów ma się odbywać przy założeniu wzrostu stopy o co najmniej 5 pp.
- Bardziej konserwatywne podejście do określania maksymalnej relacji między wysokością obciążeń klienta a jego dochodami
Wzrost stóp procentowych odczuwają zarówno kredytobiorcy spłacający już zobowiązania, jak i klienci, którzy dopiero kredyt hipoteczny mają w planach. Dla tych ostatnich szczególnie dotkliwa jest coraz to szybciej topniejąca zdolność kredytowa.
W bardzo dobry sposób ilustruje to zestawienie przygotowane na łamach Bankier.pl w lutym – rodzina zarabiająca 11,5 tys. zł mogła liczyć na finansowanie nawet o pół miliona złotych niższe niż rok wcześniej.
Co w kolejnych miesiącach wydarzy się na rynku nieruchomości?
1. Jeszcze bardziej drożejące materiały budowlane
Już teraz obserwujemy znaczny wzrost cen materiałów budowlanych spowodowany obecną sytuacją. Do tej pory importowaliśmy dużą ilość cementu z Białorusi, ale w związku z sankcjami nałożonymi na ten kraj, to również uległo zmianie. Warto zwrócić również uwagę, że liczną siłą roboczą w branży budowlanej byli Ukraińcy, którzy wrócili do swojej ojczyzny walczyć. Wniosek z tego taki, że ceny na pewno będą rosnąć. Najbardziej będzie to odczuwalne na rynku pierwotnym, co spowoduje że część klientów skieruje się na rynek wtórny – a tam zwiększony popyt również podniesie ceny nieruchomości.
2. Uchodźcy, którzy – po jakimś czasie – podejmą decyzję o kupnie nieruchomości w Polsce.
W związku z gigantycznym zainteresowaniem na pewno wzrosną też ceny za wynajem, dlatego ciekawą opcją może być kupno nieruchomości w celach inwestycyjnych.
3. Ogromna inflacja, której chyba jeszcze nie jesteśmy świadomi.
Drożeje dosłownie wszystko i to w zastraszającym tempie. Jednak jedna rzecz pozostała bez zmian: kupno nieruchomości to ciągle najlepsza stablina forma ochrony swojego kapitału.