Co musisz wiedzieć sprzedając mieszkanie?
Sprzedaż mieszkania to niekiedy złożony proces, który może wydawać się trudny i skomplikowany. W końcu wymaga on wielu dokumentów, co najmniej podstawowej świadomości prawnej oraz sporo cierpliwości. Po drodze może spotkać nas wiele problemów. Aby ich uniknąć, przed rozpoczęciem sprzedaży warto zgłębić swą wiedzę na tyle, aby żaden z etapów sprzedaży nieruchomości nas nie zaskoczył. Wielu sprzedawców nie ma dostatecznej wiedzy i popełnia podstawowe błędy w procesie sprzedaży.
Ważną cechą sprzedającego jest przede wszystkim wyrozumiałość dla potencjalnych klientów oraz cierpliwość. Czas finalizacji całej transakcji może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Niezwykle ważną rolę będzie grała cena, a także sama lokalizacja mieszkania. Jak zatem sprzedać mieszkanie w stosunkowo krótkim czasie, w dobrej cenie i unikając podstawowych błędów oraz problemów czyhających na sprzedającego?
Od czego zacząć sprzedaż mieszkania?
Na początku warto zastanowić się, czemu tak naprawdę ma służyć sprzedaż mieszkania. Dla jednych powodem będzie potrzeba wzbogacenia się, dla innych zaś pozbycie się niepotrzebnej nieruchomości. Warto także pamiętać o wymaganiach w stosunku do kupującego. W końcu warto określić się czy wolimy aby kwota była wypłacona za jednym razem, czy na raty. Jeśli jesteśmy gotowi na negocjacje ceny, warto zaznaczyć sobie próg, którego nie powinniśmy przekraczać.
Aby sprzedać nieruchomość niezbędne będzie zgromadzenie najważniejszych dokumentów, bez których transakcja w świetle prawa nie będzie mogła doczekać się finalizacji. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z rozmową handlową, warto poznać jej podstawowe tajniki. To pozwoli nam na przedstawienie naszej propozycji w dobrym świetle. Język korzyści jest bowiem niezwykle istotny w każdej sprzedaży. W internecie widnieje naprawdę wiele artykułów, które w zupełności wystarczą nam na uzupełnienie podstawowej wiedzy na temat technik sprzedaży nieruchomości.
Formalności, o których nie wolno nam zapomnieć – dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania
Proces sprzedaży nieruchomości wiąże się niestety z szeregiem wymaganych dokumentów oraz formalności, które muszą być dopełnione, aby transakcja mogła się odbyć. Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania powinniśmy przygotować? Najważniejszymi dokumentami, które musimy posiadać w chwili sprzedaży są:
• zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych w spółdzielni,
• odpis z księgi wieczystej, który uzyskamy w Sądzie Rejonowym,
• akt notarialny przeniesienia własności,
• zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości,
• dokument poświadczający tożsamość sprzedającego oraz kupującego mieszkanie.
Warto pamiętać, iż umowa sprzedaży zawsze sporządzana jest u notariusza.
Jak wycenić mieszkanie?
Cena to niewątpliwie jeden z najważniejszych aspektów dotyczących sprzedaży nieruchomości. Cena powinna być przede wszystkim atrakcyjna dla obu stron transakcji.
Aby dokonać wyceny mieszkania, z pewnością warto zasugerować się innymi ogłoszeniami dostępnymi w internecie. Warto wówczas wziąć pod uwagę lokale o podobnym metrażu oraz tej samej lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że większość ogłoszeń ma zawyżoną cenę. Sprzedający zostawiają sobie bowiem zapas finansowy na ewentualne negocjacje z potencjalnym nabywcą. Z dokonaniem prawidłowej wyceny w doskonały sposób mogą nam pomoc porównywarki internetowe, które automatycznie wskazują wartość mieszkania. Jeśli posiadamy więcej zasobów finansowych, możemy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który w profesjonalny sposób ustali faktyczną wartość nieruchomości. Dzięki rzeczoznawcy będziemy mieć pewność, iż cena naszego mieszkania jest jak najbardziej adekwatna do jego wartości. Niezwykle powszechnym zjawiskiem jest zawyżanie cen przez deweloperów czy sprzedawców indywidualnych. W takich sytuacjach mieszkania zazwyczaj nie doczekują się swoich nowych właścicieli, bądź trwa to zdecydowanie za długo.
Przygotujmy się na opłaty związane ze sprzedażą mieszkania
Osoba, która zamierza sprzedać swoje mieszkanie musi liczyć się z tym, że do jego obowiązków może należeć zapłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych, który wynosi 19% od pełnej kwoty.
Nierozliczenie się z urzędem skarbowym może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Do zapłacenia PIT-u będziemy zobowiązani wówczas, gdy sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia lub otrzymania. Istnieje jednak pewien wyjątek prawny mówiący, iż podatek od dochodu może nas nie obowiązywać wówczas, gdy cały przychód ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Sprzedający ma 2 lata na przeznaczenie przychodu na spłatę kredytu hipotecznego czy zakup nowej nieruchomości.
Warto mieć na uwadze, iż podatek należy rozliczyć na osobnym dokumencie (PIT-39). Nie ma także znaczenia czy sprzedajemy mieszkanie w Polsce czy poza granicami naszego kraju. Jeśli właściciel mieszkania zameldowany jest w Polsce, wówczas wszelkie transakcje związane ze sprzedażą nieruchomości należy rozliczać właśnie tutaj. Oczywiście jeśli właściciel mieszkania decyduje się na sprzedaż dopiero po upływie co najmniej 5 lat od jego nabycia, wówczas podatek go nie obowiązuje.
Jakie są najczęściej popełniane błędy przez sprzedających?
Decydując się na sprzedaż mieszkania z pewnością warto wiedzieć w jaki sposób tego stanowczo nie robić. Wielu właścicieli mieszkań popełnia te same błędy, które utrudniają a niekiedy nawet uniemożliwiają dokonanie transakcji.
Podstawowym błędem jest nieprzygotowanie nieruchomości pod sprzedaż. Mieszkanie bowiem powinno być wysprzątane, przewietrzone a ściany niezabrudzone. Jeśli mowa o schludności i aspekcie wizualnym, takie samo powinno być ogłoszenie sprzedaży. Niezwykle ważne jest bowiem pierwsze wrażenie. Jeśli w mieszkaniu jest coś do naprawy, to właśnie odpowiedni moment aby się za to wziąć. Wielu sprzedawców tworzy niezwykle chaotyczne ogłoszenia, które bardziej zniechęcają, aniżeli skłaniają do rozważenia propozycji sprzedaży. Ogłoszenie powinno zawierać najistotniejsze informacje. W trakcie wystawienia nieruchomości na sprzedaż mieszkanie powinno mieć jasny status prawny. Nieuregulowane formalności to niezwykle częsty problem. Następnym aspektem jest cena, która bardzo często bywa zawyżana. Kwota powinna być jak najbardziej adekwatna do rzeczywistej wartości mieszkania. W przeciwnym wypadku nasze ogłoszenie może przez lata „wisieć” na różnych portalach i nie doczeka się finalizacji.
Czy można sprzedać mieszkanie objęte kredytem hipotecznym?
To częste pytanie, które nasuwa się wielu osobom, których interesuje sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Taka opcja jak najbardziej jest możliwa, jednak należy pamiętać, że w przypadku sprzedaży mieszkania nabytego w czasie krótszym niż 5 lat, obowiązuje nas zapłata podatku, o którym czytaliśmy powyżej. Wiele osób decyduje się na sprzedaż mieszkania, które objęte jest kredytem hipotecznym.
Sprzedaż mieszkania to niekiedy naprawdę czasochłonny i wymagający proces, składający się z wielu etapów. Sprzedający musi uzbroić się w cierpliwość i przygotować nieruchomość pod sprzedaż. Najważniejsza jest dobra wycena oraz zgromadzenie wszystkich dokumentów. Podczas negocjacji z potencjalnym nabywcą nie należy przekraczać 5% wartości mieszkania jako zniżki. Sukces sprzedażowy na rynku mieszkaniowym jest uzależniony od wielu czynników. Czasami jest efektem przypadku czy szczęścia. Koniec końców warto włożyć nieco wysiłku w proces sprzedaży, aby potrwał on jak najkrócej i przyniósł satysfakcjonujące nas wynagrodzenie.