Czym jest umowa przedwstępna?
Zacznijmy od tego, że nie ma obowiązku podpisywania umowy przedwstępnej. Natomiast kupno nieruchomości jest tak ważną inwestycją, że naprawdę nie warto pomijać tego etapu. Umowa przedwstępna to nic innego jak „dokument bezpieczeństwa” dla obu stron – zarówno sprzedającego, jak i kupującego.
Co zawiera umowa przedwstępna?
W umowie przedwstępnej obie strony zobowiązują się do podpisania umowy docelowej w odpowiednim okresie czasu.
Dzięki podpisaniu takiej umowy kupujący ma pewność, że sprzedający nie sprzeda nieruchomości innej osobie, a sprzedający posiada pisemną gwarancję, że kupujący mieszkanie zakupi.
Jeśli umowa przedwstępna nie jest podpisana, każda ze stron może wycofać się w dowolnym momencie.
Co jest przesłanką do podpisania umowy przedwstępnej?
Między innymi:
Konieczność wzięcia kredytu hipotecznego – większość banków wymaga umowy przedwstępnej jako podstawy do udzielenia kredytu.
Odroczenie płatności gdy sprzedający chce się wyprowadzić za jakiś określony czas.
Nieuregulowany stan prawny nieruchomości – gdy sprzedający nie ma wszystkich dokumentów nieruchomości. Na niektóre dokumenty trzeba czekać 30 dni i więcej.
Roszczenia w przypadku niepodpisania umowy ostatecznej (czyli tzw. umowy przyrzeczonej).
Nieruchomość jest obecnie wynajmowana.
Na co uważać podpisując umowę przedwstępną?
Przede wszystkim kwestia tego, czy w umowie przedwstępnej zgodziłeś się na zadatek czy na zaliczkę.
Jeśli bank jednak nie udzieli Ci kredytu, a Ty podpisałeś umowę przedwstępną ze sprzedającym, zaliczkę sprzedający Ci zwróci, natomiast zadatek bezzwrotnie przepada.
Jeśli decydujesz się na zadatek (mając pewność, że bank udzieli Ci kredytu) i umowa przedwstępna zostanie zerwana z winy sprzedającego, dostaniesz dwukrotność wpłaconego zadatku.
Mi osobiście jeszcze nie zdarzyło się przyjąć zaliczki od kupującego, dlatego że zaliczka nie zabezpiecza transakcji. Każda ze stron może się w każdej chwili wycofać. Jeśli kupujący chce kupić nieruchomość to zadatek nie jest problemem. Jeśli kupujący obawia się, że nie dostanie kredytu hipotecznego, to zadatek może być częściowo zwrotny.
Ten wpis też może Ci się przydać przy zakupie mieszkania 5 pytań które powinniście zadać pośrednikowi nieruchomości