Ile zapłacimy za kawalerkę w Warszawie?
Nie jest tajemnicą, że koszt kupna kawalerki w Warszawie jest znacznie wyższy niż w przypadku kupna takiego lokalu w innych miastach. Spowodowane jest to przez kilka czynników. Jednym z nich jest popyt oraz podaż. W stolicy Polski pojawia się najwięcej atrakcyjnych miejsc pracy, co powoduje zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkania w tym mieście. Nie są to jednak jedyne czynniki powodujące duży koszt kupna kawalerki w Warszawie.
Wzrost cen mieszkań w Warszawie
Według najnowszych danych wzrost cen mieszkań w Warszawie w poprzednim roku wynosił 13 proc. Obecnie przeciętny lokal z rynku pierwotnego w tym mieście trzeba zapłacić około 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Tak spektakularne wzrosty cen powodują, iż coraz więcej osób liczy na zmianę trendu. Pojawiają się też nierzadko promocje deweloperskie, gdyż wiele osób zamiast kupna nieruchomości, decyduje się na wynajem. Bardzo dużo czynników wpływa na wzrost ceny kawalerek w stolicy Polski. Najistotniejszym z nich jest oczywiście popyt oraz podaż. Do tego trzeba doliczyć coraz bardziej zawiłe prawo podatkowe. Im wyższy jest poziom popytu, a niższa jest podaż, tym ceny za mieszkania szybciej wzrastają. Na analogicznej sytuacji koszt kupna lokalu powinien spadać. Innym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cenę zakupu kawalerki w Warszawie są stopy procentowe, a także dostępność kredytów. Im niższe są te pierwsze, tym kredyty są bardziej dostępne, ponieważ znacznie więcej ludzi może zaciągnąć tańszy kredyt. Niestety w czasach wysokiej inflacji jedyną szansą na walkę z nią jest zmniejszenie ilości pieniądza w obiegu rynkowym. Szansę na to daje podnoszenie stóp procentowych, co związane jest z tym że coraz mniej osób ma możliwość wzięcia kredytu hipotecznego w banku. Przez to maleje liczba ludzi zaciągających kredyty, a przekłada się to na spadek popytu, przez co ceny nieruchomości powinny maleć. Niestety w teorii kawalerki w Warszawie staniały w ciągu ostatnich miesięcy nieznacznie. Niestety dalej ich cena jest bardzo wysoka, co związane jest głównie z tym że inflacja dalej jest na wysokim poziomie.
Co ma wpływ na cenę kawalerki w Warszawie?
Okazuje się, że wpływ na ceny nieruchomości w Warszawie mają też koszty pracy, koszty materiałów budowlanych, a ponadto zawiłe przepisy podatkowe oraz różnego rodzaju regulacje. Im więcej deweloper musi zainwestować w budowę mieszkań, tym drożej je później sprzedaje. Co istotne, w ostatnich miesiącach rosły koszty pracy, a także ceny materiałów budowlanych, co ma oczywisty związek z inflacją. Eksperci przewidują, że koszty w 2023 roku będą jeszcze wyższe. Dopiero gdy inflacja spadnie do niskiego poziomu, można spodziewać się zatrzymania wzrostu cen nieruchomości nie tylko w Warszawie, ale i we wszystkich miastach w Polsce. Deweloperzy zawsze wszelkie koszty przerzucają na cenę mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Obecnie można jednak zanotować nieznaczne spadki cen kawalerek w Warszawie, jednak ten trend długo nie powinien się utrzymać. Co więcej, spadki dotyczą jedynie poszczególnych dzielnic warszawskich. Na wielu osiedlach notowane są dalsze wzrosty. Bardzo dużo ludzi wypatruje korzystnego momentu na kupno wymarzonej kawalerki w stolicy Polski. Część osób czeka nawet na spektakularne spadki cen nieruchomości, jednak to prawie na pewno nie nadejdzie. Na razie większość spadków dotyczy zaledwie rynku wtórnego. Jest tak, ponieważ podaż na nim przewyższa popyt. Powodem takiej sytuacji są też rosnące od wielu miesięcy stopy procentowe. Efektem tego jest to, że bardzo dużo potencjalnych nabywców nie ma pieniędzy na kupno wymarzonej kawalerki. Niestety przekłada się to na słabnący popyt, a to powoduje wzrost cen. Okazuje się, że na podaż na rynku wtórnym często ma też wpływ to, iż wielu klientów banków nie ma funduszy na spłacanie rat swoich zobowiązań kredytowych. Często takie osoby wystawiają swoje nieruchomości na sprzedaż, żeby możliwa była spłata hipoteki.
Sytuacja na rynku pierwotnym
Jeżeli mowa o rynku pierwotnym mieszkań, deweloperzy nie obniżają cen nieruchomości w Warszawie. Wielu ekspertów z branży nieruchomościowej jest zdania, iż ceny lokali z rynku pierwotnego będą stale rosły w 2023 roku. Część z nich myśli, iż zamiast wzrostu cen, będą one się stabilizowały. Firmy deweloperskie po wielu kwartałach prosperity są na początku obecnego roku w dobrej sytuacji finansowej, z tego powodu mogą one przeczekać słabsze zainteresowanie kupnem nowych nieruchomości w Warszawie. Trudno jednak prorokować, jak długo będzie notowany słabszy popyt na rynku pierwotnym mieszkań w stolicy Polski. Rosnące raty kredytów, a także wysoka inflacja powoduje, że ludzie mają coraz mniej pieniędzy. Dlatego poszukiwane są coraz częściej mniejsze mieszkania. W Warszawie pojawia się dość wysoki popyt na kawalerki. Cena mieszkania jednopokojowe w stolicy Polski w 2022 wyniosła średnio 550 000 złotych. Mowa tutaj oczywiście o rynku pierwotnym. Natomiast średnia cena kawalerki pochodzącej z rynku wtórnego wyniosła około 449 000 złotych. Sytuacja nie wygląda dobrze w innych miastach Polski, gdzie także notowane są wzrosty cen mieszkań.
Ile zapłacimy za kawalerkę w Warszawie?
Nikogo nie powinno dziwić, że spośród 10 największych miast w Polsce najwyższe ceny za kawalerki osiągane są właśnie w Warszawie. Spowodowane jest to oczywiście popytem i podażą. Okazuje się, że w porównaniu z grudniem 2022, ceny kawalerek w stolicy Polski wzrosły o 0,03 proc. Obecna cena za metr kwadratowy mieszkania kształtuje się w okolicach 11950 złotych. Na samym początku obecnego roku za jeden metr kwadratowy trzeba było zapłacić 11948.96 złotych. Najszybciej drożeją kawalerki w najdroższych dzielnicach Warszawy. Warto tutaj przytoczyć Śródmieście. Cena za jeden metr kwadratowy kawalerki w tym miejscu wynosi 16948 złotych, co stanowi kwotę o blisko 5000 złotych wyższą od średniej ceny mieszkania w Warszawie. Okazuje się, że koszt kupna kawalerki znajdującej się na Śródmieściu jest o 41.8 proc. wyższy od średniego kosztu w całej stolicy Polski. Na drugim miejscu pośród najdroższych dzielnic tego miasta znajduje się słynny Żoliborz, gdzie cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi 14502 złote. Na ostatnim miejscu podium znalazła się dzielnica Wilanów. Koszt jednego metra kwadratowego w tym miejscu wynosi 14233 złote, czyli o ponad 2200 złotych więcej od średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. W styczniu 2023 roku najtańszą dzielnicą stolicy Polski okazał się Rembertów. Cena za metr kwadratowy kawalerki w tym rejonie to około 9180 złotych, czyli o 2270 złotych mniej od średnie ceny kawalerki w stolicy Polski. Coraz więcej osób decyduje się też na kupno kawalerki na Białołęce. W tym miejscu metr mieszkania kosztuje 9383 złote. Na ostatnim miejscu podium znajduje się dzielnica Wawer, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 9536 złotych. Jak się okazuje, w ostatnim miesiącu liczba aktywnych ofert mieszkaniowych, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, wyniosła 13626 i spadła o 1287 w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Najwięcej ofert pojawia się w rejonie dzielnicy Mokotów, obecnie można liczyć na ponad 2000 aktywnych ogłoszeń. Natomiast najmniejszy wybór mieszkań na sprzedaż notowany jest na Rembertowie. Decyzję dotyczącą kupna kawalerki w Warszawie trzeba podjąć nie tylko po przeanalizowaniu sytuacji rynkowej, ale też na podstawie swoich zarobków, zdolności kredytowej i tak dalej. Warto też szukać promocji deweloperskich, których pojawia się w Warszawie całkiem sporo. Dzięki nim można liczyć na przykład na darmowy garaż.