Czy lepiej kupić nowe czy używane mieszkanie?
To pytanie zadawali sobie już starożytni Rzymianie… Wybór nie jest prosty. Musisz zastanowić się co jest dla Ciebie najbardziej korzystne. Poniżej postaram się rozwiać Twoje wątpliwości, czy lepiej kupić nowe czy używane mieszkanie.
Na przedstawionej grafice widzicie plusy i minusy rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Dla przypomnienia:
Rynek pierwotny: to nowa, przez nikogo nieużywana nieruchomość. Stroną sprzedającą jest deweloper lub spółdzielnia.
Rynek wtórny: jest to rynek nieruchomości używanych, tzw. „z drugiej ręki”. Stroną sprzedającą jest najczęściej osoba prywatna.
Nowe czy używane mieszkanie – dla zainteresowanych:
Możliwość urządzenia nieruchomości według własnego gustu w przypadku rynku pierwotnego jest niewątpliwym atutem. Najczęściej na rynku pierwotnym nieruchomości są w stanie deweloperskim – czyli wykonane są posadzki (wylewka), są podłączone i rozprowadzone instalacje, położone są tynki. Nie musimy usuwać elementów po poprzednim właścicielu, co z ekipą remontową często kosztuje kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych… No i nie musimy płacić podatku 2% PCC od ceny transakcyjnej (podatek od czynności cywilnoprawnych), ani płacić prowizji biurom nieruchomości.
… ale z drugiej strony minusy są mocno zniechęcające. Najczęściej na rynku pierwotnym nabywamy nieruchomości, do których klucze otrzymujemy dopiero za jakiś czas. Często trzeba czekać na to nawet kilkanaście miesięcy. Bardzo często przed wkopaniem pierwszej łopaty pod budowę nieruchomości deweloperzy mają już sprzedane nawet 50% mieszkań! Minusem jest też lokalizacja (najczęściej na obrzeżach miast).
A rynek wtórny?
Gigantycznym plusem jest lokalizacja oraz możliwość wprowadzenia się od razu, co jest dużą oszczędnością. W przypadku rynku pierwotnego często musisz płacić raty kredytu hipotecznego i/lub transze deweloperowi, nie zamieszkując jeszcze nieruchomości i równocześnie opłacać nieruchomość, w której aktualnie mieszkasz. No i wiesz co kupujesz – możesz dokładnie obejrzeć i ocenić stan nieruchomości.
… ale żeby nie było za pięknie, podatek PCC 2% i prowizję dla biura nieruchomości (najczęściej) musisz zapłacić. Choć warto podkreślić, że płacąc prowizję dla biura nieruchomości możesz zaoszczędzić bardzo dużo czasu i pieniędzy. Dobry agent nieruchomości pomoże znaleźć Ci wymarzone nowe czy używane mieszkanie i dopilnuje, żebyś nie przepłacił albo nie popełnił żadnego błędu który w przypadku zakupu nieruchomości może być bardzo kosztowny.
Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu!
Ten artykuł też będzie dla Ciebie ważny: Kupujesz nieruchomość? O tym musisz pamiętać!