Kamienica na sprzedaż, najem i zakup – co warto wiedzieć?
Stare Kamienice mają swój urok, ale mogą być też bardzo problematyczne zarówno dla właściciela budynku, jak i mieszkańców. Z ich stanem technicznym bywa różnie, wymagają one często sfinansowania różnych prac remontowych. Wszystko to generuje oczywiście dodatkowe koszty i to niemałe. Nie zmienia to jednak faktu, że kamienice ponownie wracają do łask i cieszą się rosnącą popularnością. Wynajmowanie mieszkania w kamienicy jest tańsze niż lokalu w nowoczesnym budynku z licznymi udogodnieniami. Kamienice mają też najczęściej atrakcyjną lokalizację, zwykle znajdują się w centrum miast, więc są z nimi świetnie skomunikowane. Zadbana kamienica będzie atrakcyjna w oczach potencjalnych nabywców i najemców.
Kamienica Warszawa – czy warto wynająć mieszkanie?
Mieszkanie w kamienicy w Warszawie ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Trzeba być jej świadomym podczas podejmowania decyzji. Wiele osób ceni sobie to, że kamienice mają niepowtarzalny klimat, oryginalną architekturę. Tego typu obiekty robią wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka. W kamienicach nie można narzekać na ograniczony metraż. Do użytku jest spora powierzchnia. Wiele osób docenia obszerne pomieszczenia, które zapewniają ogromne możliwości aranżacyjne. Jako że mieszkania w kamienicy są wysokie, to możliwe staje się nawet powiększenie części użytkowej dzięki dobudowaniu antresoli. Jeśli ktoś preferuję styl industrialny, to mieszkanie w starej kamienicy będzie dla niego strzałem w dziesiątkę. Należy mieć na uwadze to, że posiadając one swoją historię, ich mury wiele „zobaczyły”. Wszystko to składa się na specyficzny klimat, który można poczuć na własnej skórze. Miłośnicy historii będą dobrze się czuć w takich wiekowych budynkach.
Wady i zalety mieszkania w kamienicy?
Oczywiście mieszkanie w kamienicy ma też sporo wad, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie lub wynajmie. Problemem mogą być koszty mieszkania, dotyczy to przede wszystkim zaniedbanych kamienic, wymagających remontu. Stare instalacje to spory minus, różnie bywa z termoizolacją budynku. Zawilgocone ściany i odpadające tynki przemawiają na niekorzyść mieszkania w kamienicy. Trzeba też mieć na uwadze to, że duże i wysokie pomieszczenia są trudniejsze do ogrzania. Jeśli stolarka okienna i drzwiowa są nieszczelne, to niestety wiąże się to z ucieczką ciepła, czyli z obniżeniem komfortu termicznego i wzrostem kosztów ogrzewania. Problematyczne może być również sąsiedztwo. Zdarza się tak, że kamienice znajduje się na osiedlu owianym złą sławą.
W większości przypadków tego typu obiekty mają jednak bardzo atrakcyjną lokalizację. Są usytuowane w centrach dużych miast. Może być jednak problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Na wynajęcie mieszkania w starej kamienicy bardzo często decydują się turyści, których w dużych miastach nie brakuje. Dobrze skomunikowana nieruchomość jest bardzo atrakcyjna w oczach najemców. Docenia się również większe poczucie bezpieczeństwa na osiedlach. Niepowtarzalność kamienicy sprawia, że pomimo upływu czasu nie traci ona na wartości. Jeśli budynek jest zabytkowy, to wiąże się to z koniecznością uzyskania zgody konserwatora na przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Nawet niepozorny remont może stać się problematyczny, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Jak kupić mieszkanie w starej kamienicy? Na co zwracać uwagę?
Zakup kamienicy musi być dobrze przemyślaną decyzją. Jest to stary budynek, nierzadko wiekowy, więc ma wiele usterek. Trzeba liczyć się z kosztami zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Z czasem będą one rosnąć, ale zawsze można odsprzedać nieruchomość lub ją wynająć i generować dodatkowe zyski. Uważać należy jednak na to, aby nie nabyć mieszkania w kamienicy, która stanie się skarbonką bez dna. Straty nie mogą przewyższać zysków. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu kamienicy. Sprawdzić trzeba oczywiście stan prawny nieruchomości. Wymaga to dokładnego zapoznania się z wszystkimi zapisami widniejącymi w księdze wieczystej budynku. Na uwadze należy mieć szczególnie kwestie dotyczące prawa własności kamienicy. Nierzadko jest tak, że budynek będzie miał wielu współwłaścicieli. Należy jednak pamiętać, że prawo własności przysługuje wyłącznie jednej osobie, niezależnie od tego, jaki procent udziałów mają pozostali współwłaściciele. Niestety wszyscy mają oni prawo do całości, chociaż można to załatwić na swoją korzyść. Sposobem na uregulowanie statusu prawnego mieszkania jest zniesienie współwłasności lub podpisanie umowy quoad usum z współwłaścicielami.
Jak zweryfikować stan techniczny kamienicy?
Kolejną kwestią będzie sprawdzenie stanu technicznego kamienicy. Najbardziej opłacalna jest inwestycja w budynek, który został uregulowany prawnie i poddany modernizacji. Przyjrzeć należy się jakości i suchości murów. Istotne będzie także skontrolowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ich kondycji i sprawności. To samo dotyczy instalacji elektrycznej, trzeba ją sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Jeśli jest przestarzała, to powinno się ją wymienić. Na uwadze należy mieć to, czy kamienica została wpisana do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków. Zabytkowy obiekt to kolejne utrudnienie, bo na przeprowadzenie jakichkolwiek prac trzeba najpierw uzyskać zgodę konserwatora budynku. Przy zakupie najlepiej wspomóc się prawnikiem. Należy zatrudnić osobę, która zajmuje się nieruchomościami i dobrze zna prawo budowlane.
Jak sprzedać mieszkanie w kamienicy?
Sprzedaż nieruchomości jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w przypadku starej kamienicy. Jeśli znajduje się ona w atrakcyjnej lokalizacji, to ze znalezieniem kupca nie powinno być większych problemów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że na pojawienie się inwestora będzie trzeba czekać przez wiele miesięcy, czasem nawet lat. Najtrudniej sprzedać starą kamienicę w złym stanie technicznym, zajmowaną przez lokatorów. Jeśli są jakieś zawiłości dotyczące własności budynku, to również niełatwo o znalezienie nowego nabywcy. Można oczywiście ułatwić sobie zadanie i przyspieszyć cały proces, jeśli skorzysta się z usług biura nieruchomości. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami. Nigdy nie ma gwarancji, że uda się szybko sprzedać nieruchomość. Łatwiej będzie oczywiście w przypadku atrakcyjnej lokalizacji i dużego metrażu. Jeśli chce się zwiększyć szanse na znalezienie kupca, to warto zainwestować w remont kamienicy. Niestety nierzadko jest to mało opłacalne rozwiązanie. Jeśli ktoś decyduje się na taki krok, to nie należy robić tego na własną rękę, powinno się powierzyć to zadanie specjalistom.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, z którego warto skorzystać w przypadku trudności ze sprzedażą zaniedbanej i starej kamienicy, która wymaga przeprowadzenia prac modernizacyjnych pochłaniających sporo pieniędzy. Na rynku działają firmy, które zajmują się skupowaniem różnych nieruchomości. Zainteresują się także budynkiem wymagającym remontu. Z usług mogą skorzystać także osoby, które mają tylko udział w kamienicy i potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Można sprzedać zarówno cały budynek, jak i tylko swoje udziały. Istotne jest to, aby znaleźć wiarygodną firmę o ugruntowanej pozycji. Dokona ona rzetelnej wyceny rynkowej nieruchomości i zaproponuje uczciwą ofertę. Zajmie się także załatwieniem niezbędnych formalności. Wystarczy podpisać akt notarialny, aby móc zapomnieć o problematycznej kamienicy i otrzymać stosowną należność. Odsprzedaż przebiega szybko, jeśli ma się niezbędne dokumenty i nie wystąpią żadne komplikacje odnośnie stanu prawnego nieruchomości. Umowa kupna mieszkania zostanie sporządzona u notariusza, więc wszystko będzie zgodne z prawem.