O czym pamiętać, gdy kupujesz nieruchomość?
Nadszedł ten długo wyczekiwany moment – kupujesz swoje wymarzone mieszkanie na rynku wtórnym Wiesz, że to ważna decyzja i nie chcesz kierować się emocjami. O czym pamiętać gdy kupujesz nieruchomość? Jakie pytania powinieneś zadać sprzedającemu? Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Dobrze poznaj okolicę w której będziesz szukał nieruchomości. Unikniesz w ten sposób rozczarowań, takich jak np. bliskiej zabudowy innego budynku lub głośnej ulicy w pobliżu. To mogło by zburzyć sielankę spokojnego życia.
Poproś o okazanie dokumentów mieszkania, czyli aktu notarialnego i księgi wieczystej, aby zweryfikować kwestie prawne i metrażowe. W przypadku zakupu domu sprawdź plan zagospodarowania lub warunki zabudowy. Dzięki temu będziesz wiedzieć czy i jak można w razie potrzeby przebudować nieruchomość.
Jeżeli mieszkanie, które chcesz kupić należy do spółdzielni mieszkaniowej, to poproś o zaświadczenie o możliwości założenia księgi wieczystej, uregulowaniu gruntów i braku zadłużenia na nieruchomości
Dokładnie zweryfikuj stan techniczny domu lub mieszkania dając sobie czas na spokojne i komfortowe obejrzenie nieruchomości. Skorzystaj z pomocy fachowca, który będzie w stanie stwierdzić jakich nakładów finansowych będzie wymagał remont Jeżeli nieruchomość spełnia twoje oczekiwania złóż ofertę. Większość właścicieli wykazuje dużą otwartość na negocjacje. Średnia różnica między ceną ofertową a transakcyjną w Warszawie to około 15%, a więc można dużo zyskać umiejętnie negocjując.
Doprecyzuj kwestie umowy przedwstępnej: czy będzie ona w formie aktu notarialnego czy umowy cywilnoprawnej. Ta druga niesie za sobą mniejszy koszt, ale i większe ryzyko
Zadatek czy zaliczka?
W sytuacji, w której umowa zostanie wykonana terminowo i prawidłowo, nie ma zbyt dużej różnicy pomiędzy zadatkiem, a zaliczką. W ten sam sposób zaliczymy je na poczet zawartej w umowie całkowitej wartości transakcji. Różnica pojawia się wtedy, kiedy do transakcji nie dojdzie z winy kupującego lub z winy sprzedającego. Dlatego warto poświęcić swój czas na to, by poznać różnice pomiędzy obiema tymi formami.
Zweryfikuj u sprawdzonego doradcy kredytowego swoją zdolność kredytową, aby nie dopuścić do sytuacji braku możliwości sfinansowania zakupu.
Ustal formę przekazania lokalu w akcie notarialnym z odpowiednimi zapisami, abyś mógł po zapłacie bezproblemowo odebrać nieruchomość. Unikniesz w ten sposób narażania się na nieprzyjemne sytuacje, np. na brak chęci wyprowadzenia się obecnych właścicieli. W przypadku, wynajmu mieszkania możesz spotkać się też z brakiem chęci wyprowadzenia się obecnych lokatorów. Niestety prawo w Polsce daje teraz duże pole do nadużyć i może narazić nas na stres i niespodziewane wydatki.
Jeżeli powyższe informację Cię przerażają, skorzystaj z fachowego wsparcia pośrednika. Specjalista, który działa na lokalnym rynku, będzie w stanie ustrzec cię przed wieloma pułapkami i rozczarowaniami. Będzie też dokładnie wiedział o czym pamiętać, gdy kupujesz nieruchomość.
To warto wiedzieć Jak negocjować cenę nieruchomości aby zaoszczędzić nawet do 15%?