Rynek pierwotny i wtórny. Co należy wiedzieć?
Zakup mieszkania to niezwykle ważna decyzja, która wpłynie na całe życie danej osoby. Nie tylko spowoduje, że stanie się ona właścicielem nieruchomości i osiądzie w jednym miejscu, lecz również prawdopodobnie osoba ta będzie musiała przez wiele kolejnych lat spłacać zaciągnięty na mieszkanie kredyty. Nic więc dziwnego, że jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem takiego mieszkania, sprawdza dosłownie wszystko, co może być z nim związane.
Chodzi tu nie tylko o metraż, lokalizację czy też dojazd, ponieważ niezwykle istotną sprawą jest również to, czy mieszkanie pochodzić będzie z rynku wtórnego, czy też pierwotnego. Jak się okazuje, nadal zdecydowanie zbyt mała liczba inwestorów wie, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy kupowaniem mieszkania bezpośrednio od dewelopera a tym pochodzącym z drugiej ręki. Jeśli chce się zrealizować tak ogromną inwestycję, koniecznie trzeba wszystkie te różnice dokładnie poznać. Co to jest rynek pierwotny, czym się charakteryzuje rynek wtórny i jakie są pomiędzy nimi najważniejsze różnice?
Podstawowe różnice pomiędzy rynkiem wtórnym i pierwotnym
Od czego więc należy zacząć zdobywanie informacji o tym, czym się charakteryzuje rynek pierwotny i wtórny? Na samym początku najlepiej poznać po prostu to, czym się one od siebie różnią.
Podział rynku nieruchomości na wtórny i pierwotny to zdecydowanie najprostszy sposób uszeregowania różnego rodzaju mieszkań. Dzieli on je na te pochodzące bezpośrednio od inwestora, który je budował i na te, które pochodzą od poprzedniego użytkownika. Nieruchomość z rynku pierwotnego może więc być sprzedawana przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową, natomiast mieszkanie z rynku wtórnego oferowane jest przez właściciela, który wcześniej je użytkował.
Rynek pierwotny co to jest?
Skoro już wiadomo, jak wygląda podstawowy podział rynku mieszkaniowego, warto się teraz dowiedzieć nieco więcej o szczegółach każdego z nich. Co to jest rynek pierwotny i czym się on konkretnie charakteryzuje?
Jaka jest definicja rynku pierwotnego? Przyjmuje się, że za nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego uważa się wszystkie nowe mieszkania, lokale usługowe oraz domy, które nie były jeszcze przez nikogo wcześniej użytkowane. Cechą charakterystyczną tego rodzaju nieruchomości jest różny termin oddania ich do użytkowania. Często praktykowany jest zakup na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji, nawet przed jej fizycznym rozpoczęciem.
Kolejną bardzo ważną cechą charakterystyczną definiującą rynek pierwotny jest to, że inwestor, czyli sprzedawca, oferuje nieruchomość w różnym stopniu wykończenia. Bez trudu znaleźć można oferty „pod klucz”, czyli pozwalające po odebraniu nieruchomości od razu w nich zamieszkać. Oczywiście tańszą wersją jest stan deweloperski, czyli mieszkanie bez wyposażenia i niewykończone.
Najważniejsze zalety i wady rynku pierwotnego
Jeśli chcemy się dowiedzieć, z jakiego powodu powinniśmy zdecydować się na mieszkanie lub dom pochodzący z rynku pierwotnego, przede wszystkim należy zdobyć informacje na temat zalet, którymi takie nieruchomości się charakteryzują. Co więc może skłonić inwestora do zakupienia mieszkania bezpośrednio od dewelopera?
Zdecydowanie najważniejszą korzyścią płynąca z kupowania nowego mieszkania na rynku pierwotnym jest to, że można je od początku do końca urządzić dokładnie tak, jak się chce. Stan deweloperski oznacza, że w mieszkaniu nie ma dosłownie nic, czyli pozbawione jest ono podłóg, kafli czy też drzwi. Powoduje to, że wszystko może być wykonane zgodnie z życzeniem kupującego.
Kolejną bardzo ważną zaletą jest również to, że takie mieszkanie nigdy nie było wykorzystywane przez innego lokatora. Nabywa się świeże i niezniszczone mieszkanie, co dla wielu osób jest sprawą priorytetową.
Jakie są inne zalety takich mieszań? Nie da się ukryć, że wybudowane są one lepszą technologią niż starsze mieszkania. Dzięki temu są np. lepiej ocieplone, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Są również bardzo komfortowe, ponieważ z reguły są znacznie lepiej wygłuszone niż stare budownictwo. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że mieszkania z rynku pierwotnego są w lepszym standardzie. Zawsze mają windy, garaże, a często także osobiste komórki lokatorskie.
Jeśli kogoś interesuje zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego nie może myśleć tylko o zaletach. Do poprawnej oceny takiej inwestycji niezbędne jest posiadanie wiedzy również o jej wadach. Jakie są więc minusy kupowania z rynku pierwotnego?
Przede wszystkim liczyć się tu trzeba ze znacznie wyższym kosztem zakupu mieszkania. Co więcej, doliczyć trzeba również bardzo poważną kwotę do jego wykończenia. Sporą niedogodnością jest często położenie takiego mieszkania, ponieważ nowe budownictwo z reguły powstaje na obrzeżach miasta. A jakby tego było mało, najczęściej kupione z takiego rynku mieszkanie zostanie oddane dopiero za kilkanaście miesięcy po zakupie, co oznacza dość sporo czekania.
Co to jest rynek wtórny?
Oczywiście nie trzeba decydować się na drogie i długie w oczekiwaniu mieszkanie z rynku pierwotnego. Zamiast kupować nową nieruchomość, skorzystać można z rynku wtórnego. Czym się on charakteryzuje?
Rynek wtórny to po prostu takie mieszkania, domy lub lokale usługowe, które w chwili pojawienia się ich na rynku są w posiadaniu innego właściciela. Może to więc być osoba fizyczna, która do chwili wystawienia ogłoszenia mieszkanie normalnie użytkowała lub też przedsiębiorstwo trudniące się pośredniczeniem na rynku. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia, jak długo dana nieruchomość jest w rękach właściciela. Jeśli mieszkanie zostanie zakupione od dewelopera i zaledwie kilka dni później będzie wystawione na sprzedaż, trafi już na rynek wtórny, ponieważ nie będzie pochodziło bezpośrednio od inwestora, który je wybudował.
Najważniejsze zalety i wady rynku wtórnego
Jak więc widać definicja rynku wtórnego jest bardzo prosta i zrozumiała dla każdego. Skoro jest to już w pełni wyjaśnione, należy się teraz dowiedzieć, jakie są korzyści kupowania takich mieszkań, a także, z jakimi trudnościami i minusami trzeba się liczyć podczas takiej inwestycji. Jak to zatem wszystko wygląda od strony bardziej szczegółowej?
Niezwykle istotną dla wielu inwestorów zaletą mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jest ich lokalizacja. Z racji tego, że mogą się trafić mieszkania naprawdę stare, mogą się one znajdować nawet w ścisłym centrum danego miasta, co rzecz jasna będzie nie tylko bardzo wygodne, lecz również wpływające na prestiż. Kolejną dużą korzyścią płynącą z zakupienia takiego mieszkania jest rewelacyjnie rozwinięta okoliczna infrastruktura. Z racji tego, że takie mieszkanie może mieć kilka, a nawet kilkanaście lat, wokoło niego niczego nie będzie brakowało, ponieważ od czasu jego wybudowania w najbliższej okolicy powstało już dosłownie wszystko, czego można było oczekiwać.
Oczywiście wiedzieć trzeba to, że mieszkania pochodzące z rynku wtórnego to nie tylko powyższe zalety, lecz także bardzo nieprzyjemne wady. Jakie są więc minusy takiej inwestycji?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, że przeważnie mieszkania z rynku wtórnego wymagają mniejszego lub większego remontu. Oznacza to dodatkowy nakład finansowy, a także odsunięcie w czasie przeprowadzki. Co więcej, mieszkania te są z reguły całkowicie urządzone, a zmiana ich wystroju wiązać się będzie z dużym nakładem pracy, czasu oraz oczywiście środków. Remontowanie takiego mieszkania jest znacznie trudniejsze niż wyposażenia nowego, ponieważ najpierw konieczne jest usunięcie wszystkich elementów wyposażenia, włącznie ze skuwaniem kafelków czy też zrywaniem podłóg.
Na sam koniec warto jeszcze się dowiedzieć, że mieszkania z rynku wtórnego bywają znacznie gorzej wyposażone. Decydując się na stare budownictwo, z reguły zapomnieć można o prywatnym miejscu parkingowym, a często nawet o windzie. Nie bez znaczenia jest także kiepski układ pomieszczeń czy też nieprzystające do dzisiejszych standardów wygłuszenie mieszkania.